Network Marketingte Firma Seçimi Nasıl Yapılır?

Network Marketing İşine Yeni Gireceksen ya da Bu Sektördeysen ve Başarılı Hissetmiyorsan MUTLAKA bu yazımı okuyun...

Tüm dünyada olduğu gibi Network Marketing sektörü ülkemizde sürekli geişmekte, her yıl yerli ve yabancı bir çok firma bu sektöre girmekte. Bu işe girmeyi düşünüyorsanız, yada daha önce farklı network marketing firmalarında çalıştınız ve kendinizi başarısız hissettiyseniz bu yazımda size bu sektördeki sizin firma seçiminize ve sponsor seçiminize yardımcı olacak bilgiler paylaşacağım.

Farmasi Ücretsiz Üyelik Formu

İçindekiler

Network Marketing Herkese Lokasyon ve Zaman Bağımsız İş Fırsatı SunarNetwork Marketing İşinin 3 Ana Kolonu

Network marketing işi özgürce herkesin istediği yerden lokasyon bağımsız yapabildiği bir iş. Ayrıca dilediğiniz zaman dilediğiniz kadar çalışıp yaptığınız için zaman özgürlüğünüzde vardır.

Bu işe yeni girecek kişiler ya da mevcutta başka firmalarda çalışan ancak kendini yeteri kadar başarılı görmeyen kişiler için bu yazıyı yazma gereği duydum. Halen bu sektörde aktif olarak çalışan biri olarak 11 yıllık sektör deneyimlerimi de sizlerle paylaşarak fayda sağlamayı umuyorum.

Network marketing işinin  çok önemli 3 kolonu vardır. Bunlardan biri eksik olursa o işi büyütmek zor olacağı gibi başarısız olma şansınızda büyük olur. 
Bu işte başarılı olacaksanız bu 3 önemli konuya dikkat etmeniz gerekir.

Binlerce insan bu işe giriyor ama çoğunluğu başaramıyor! NEDEN?

Network Marketingte Başarı

Her yıl ülkemizde yerli ve yabancı network marketing firmaları açılıyor, binlerce insan bu işe başlıyor ama bir çoğu başaramıyor. Bu başaramama konusu kişilerin kendi çalışmalarına bağlı olsa da bir çok kişi yanlış firma seçimi, bilgisiz sponsora kaydolma gibi nedenlerle bu işten soğuyup bırakıp gidiyorlar ve başarısız oluyorlar. 
Peki  Network Marketing işine başlayacaksanız bakacağız 3 ana kolan nedir bunlara bakalım.

Network Marketing’te 3 Ana Kolon
Network Marketing'te 3 Ana Kolon


Network Marketing işini bir gökdelen inşaa etmeye benzetirsek, kolonlar sağlam olmazsa bu gökdelen zaten tamamlanmadan çökmeye başlayacaktır. O nedenle bu işi yapacak arkadaşların burada dikkat etmesi gereken 3 ana kolon var.

 1. Firma
 2. Ürünler
 3. Sponsor

Şimdi bunları biraz daha detaylandıralım.

1.Network Marketing’te Firma Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Network Marketingte Firma Seçiminde Dikkat Edilecekler

Ülkemizde uzun yıllardı var olan yerli ve yabancı Network Marketing firmaları olduğu gibi her yıl açılan bir çok yerli ve yabancı sermayeli network firmalarıda oluyor. Ancak hepsi aynı oranda başarılı olamıyor ya da ülke insanına hitap edemiyor. Bu nedenler bazıları kurulduktan 1-2 sene sonra yok  olup gidiyorlar. Network marketing işi uzun vadeli bir iş olduğu için o nedenle çalışacağınız iş ortağı olacağınız firmanın bazı özelliklerini araştırmanız gerekir. Komşu Ayşe teyze  bu işe başladı diye sizin de  sorgusuz sualsiz başlamanız çok doğru olmayabilir.

Peki Network Marketing İşine Girecekler Firmanın Hangi Özelliklerine Dikkat Etmelidirler?

 • Firmanın finansal gücü yüksek olmalıdır. Düşük sermayeli firmaların sektörde uzun vadeli kalmaları çok mümkün değildir. Bunu firmanın Türkiye’deki ve Dünyadaki konumundan anlayabilirsiniz. Kaç ülkede varlar? Türkiye’de sektördeki yeri nedir? Kaç yıldır bu sektördeler ve büyüme sağlayabiliyorlar mı? gibi sorularla araştırabilirsiniz.
 • Ürünleri üreten firma olmalıdır. Bu oldukça önemlidir. Bu sektöre ürünleri başka firmalara fason olarak ürettirip kendi etiketlerini basarak sektöre giren firmaların %99’u batmıştır. Çünkü üretici kendisi olmadığı için maliyet avantajı sağlayamadığı gibi üretimde başka firmalara bağlılık çok büyük bir risktir. O nedenle çalışacağınız firmanın üretim fabrikaları var mı? Ürünleri kendisi mi üretiyor yoksa toplama ürünlerle Network Marketing mi yapıyor? bunları mutlaka araştırın.
 • Operasyonel gücü yüksek olmadır.
  Burada anlatmak istediğim, ürünleri sipariş eden kişilerin siparişlerinin en kısa sürede ellerine ulaştırabilecek şekilde bir depolama, stoklama ve kargo yönetim sistemi olmalıdır. Çünkü Network Marketing işinde 3-4 günde kişilere ulaştırılması gereken ürünler 1 hafta yada 10 günde ulaşıyorsa bu müşteri deneyimi açısından oldukça kötü olacak ve insanlar ikinci kez sipariş vereceklerinde vazgeçeceklerdir.
  Müşterilerin muhatap olacakları, sorunlarını çözeceklerini Müşteri Hizmetleri biriminin sorunlara kısa sürede cevap verip çözüyor olması da en önemli operasyonel konulardan bir tanesi.
 • Yeni trend ürünleri hızlı şekilde üretip satışa açabilmeli.
  Firmanın ürünleri hangi kategorilerde ise  o kategorilerdeki trend ürünleri hemen çıkarabilecek güçte olmalı. Çünkü rakipler trend ürünleri çıkardığında müşteriler rakip firmalara kayacaktır. O nedenle çalıştığınız firmanın bir AR-GE si olup olmadığını sorgulayın ve sürekli yeni ürünler çıkarabiliyorlar mı araştırın.
 • Doğrudan satıştaki tecrübesi nedir?
  Her yıl bir çok firma bu sektöre girmekte ve 1-2 sene içinde sektörden çekilmek zorunda kalmaktadır. Bunun nedeni, bazı firmalar mevcut satış kanallarına ek bir satış kanalı olarak deneme yapmakta başarısız olduğunu görünce sektörden çekilmekte ve insanları mağdur edebilmektedir.
  O nedenle seçeceğiniz firmanın Network Marketing sektöründeki tecrübesi büyüme hızı, Türkiye ve dünyadaki yeri oldukça önemlidir. Örneğin benim çalıştığım firma FARMASİ, Türkiye’de kendi sektöründe birinci ve dünyada da 30. sıradadır. Bu bir Türk firması açısından ve bir Türk vatandaşı olarak gurur vericidir.
  Ürünleri kaliteli olmasa, ürünleri tercih edilmese, olmasa   tüm dünyada satılmasa bu başarı elbette mümkün değildi. İşte bu kriterlere dikkat edin.
  Ayrıca bu sektörde çokça yanlış bir davet yöntemi de şudur. Yeni bir firma sektöre gireceğinde yada Türkiye’ye gireceğinde “İlklerden olun çok kazanın” gibi Network marketing işini bilmeyen insanlara yönelik gerçekçi olmayan davetler kullanılmaktadır. Size net şunu söyleyebilirim. Network marketing işinde ilk olmak çok kazandırmaz, üstte olmak çok kazandırmaz. Sadece çok çalışan çok kazanır. O nedenle dünyadaki en adil iş ve kazanç sistemidir diyebilirim. Network Marketingte Hagi Firma İle Çalışmalıyım?
 • Kazanç planı girişimcilerine iyi bir kazanç imkanı sunmalı…
  Her firmanın bir kazanç sistemini vardır. Kimisi binary modelde, kimisi hibrid modelde çalışır. Bunları sonraki yazılarımda daha detaylı paylaşacağım. Şirketin kazanç planı girişimcilerine kazandırdığı sürece o girişimciler o şirkette kalıcı olarak çalışacaktır.
 • Girişimcisini koruyan kuralları olmalı…
  Her network marketing firmasında girişimcileri için kuralları vardır. Her firmanın girişimcisini koruyan bir altyapısı ve etik kuralları olmalıdır.
 • Eğitim sistemi olmalıdır.
  Hem ürünlerini hem kazanç planını girişimcilerine ve liderlerine öğrettiği  bir eğitim sistemi olmalıdır.
 • Vaadleri tutabilmeli…
  Firma girişimcilerine verdiği vaadleri yerine getirebilmelidir.
 • Uluslararası çalışıyor olmalı…
  Şirketlerin Türkiye dışında da çalışıyor olmaları finansal güçleri açısından oldukça önemlidir. Herhangi bir şekilde herhangi bir ülkede oluşacak ekonomik sorunlardan bu durumda etkilenmeyecektir.

2.Network Marketing’te Firma Ürünleri Nasıl Olmalı?

Network Marketingte Ürünün Önemi

 • İnsanların ihtiyacı olan ürünler olmalı…
  Çalışacağınız firmanın ürünleri, sizin başarınızdaki en önemli faktörlerden biridir. Ürün kategorileri geniş mi? Bir evdeki her yaştan insanların kullanacağı ürünler var mı? Bunlara dikkat etmelisiniz.

   

   

 • Tükenen ürünler olmalı..
   Network marketing sektöründe satılan ürünler insanlar tarafından uzun olmayan makul sürelerde tükenen ürünler olmalı. Çünkü bu ticarette her ay ne kadar ciro döndürürseniz ona göre kazanç elde edersiniz.
 • Siz söylemeseniz de insanlar tükenince tekrar alırlar mı?
  Bu soruları mutlaka kendi kendinize ve çevrenize sormalısınız.
  Sisteme kaydettiğiniz kişiler tarafından siz aramasanız dahi ihtiyaç duyulup alınan ürünler olmalı.
 • Fiyatları halkımızın alabileceği makul fiyatlar damı?
  Eğer ürünler insanlar tarafından talep görmüyorsa, Hakkari’sinden Edirne’sine kadar herkes tarafından alınabilecek makul fiyatlarda ürünler değilse ürünlerin hitap edeceği kitle daha az sayıda insan olacağından hem bu kitleyi bulmakta zorlanacaksınız hem de siparişte sürekliliği sağlayamayarak başarısız olacaksınızdır. 
  Çünkü Türkiye’de sektöre girip çıkan bir çok yabancı firma gördüm. Ürünleriniz ne kadar kaliteli olursa olsun, firmanız dünyada ne kadar başarılı olursa olsun Türkiye şartlarında fiyat rekabet avantajı sağlayamıyorsa bu tür firmalarda bu işi yaparsanız oldukça zorlanacağınızı söyleyebilirim.
 • Toplama ürün olmamalı…
  Bunu yukarıda yazmıştım tekrar yazayım.
  Bu oldukça önemlidir. Bu sektöre ürünleri başka firmalara fason olarak ürettirip kendi etiketlerini basarak sektöre giren firmaların %99’u batmıştır. Çünkü üretici kendisi olmadığı için maliyet avantajı sağlayamadığı gibi üretimde başka firmalara bağlılık çok büyük bir risktir. O nedenle çalışacağınız firmanın üretim fabrikaları var mı? Ürünleri kendisi mi üretiyor yoksa toplama ürünlerle Network Marketing mi yapıyor? bunları mutlaka araştırın.

3.Network Marketing’te Sponsor  Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Network Marketing'te Sponsor Seçimi Nasıl Olmalı

 • Network marketing tecrübesi olmalı…
  Hepimiz bu işi, işin içine girince öğreniyoruz. Sponsorunuzun bu işle ilgili tecrübesi ne kadar iyiyse sizin işi öğrenmeniz o derecede hızlı olacaktır.
 • Dürüst olmalı…
  Sektörde düzgün ve dürüst çalışan kişiler az çok bilinir. O nedenle dürüst ve etik çalışan kişileri tercih edin.
 • Güvenilir Olmalı
  Birlikte iş yapacağınız kişinin güvenilir olması şart. Sürekli network firması değiştiren, ekiplerini sürekli bir yerden başka yere taşımaya çalışan, üye vereceğim diye ortalarda dolaşan, bol keseden vaadler veren insanlardan biraz uzak durmanızı tavsiye ederim. Çünkü o kişiler insanların güveninin kaybetmiş ve yeni kişilere yapmayacakları vaadleriyle ulaşmaya çalışan kişilerdir genelde. 
 • Bilgi seviyesi yüksek olmalı
  Sadece network marketing değil, kişisel gelişim, motivasyon ve koçluk becerileri olan kişileri tercih edin.
 • Eğitim Sistemi Olmalı
  Bir sponsor hem ürünleri, hem network marketing eğitimlerini, hem dijital yöntemlerle ekip kurmayı, hem kişisel gelişimi yapacağı online yada offline eğitimlerle anlatabilmeli, ekibine liderlik etmeli, kendi sistemini de onlara kopyalayabilmelidir.
  Network Marketingte Sponsor Seçimi
 • Mütevazi olmalı
  Bir sponsor ne kadar çok kazanıyorsa kazansın, ne kadar çok başarılı olursa olsun, kibirli olmamal, mütevazi ve alçak gönüllü olmalı, mümkün olduğunda tüm ekibi ile iyi iletişim halinde bulunmalıdır. Bazen bu sektörde “karşıda gördüğün dağları ben yarattım ” modunda aşırı kibirli insanları görebilirsiniz. Çalışacağınız kişi seçiminde bunlara dikkat edin. 
 • Ekiplerine işi öğretebilmeli
  Ekiplerine işi öğretebilmeli, yeni liderler yetiştirmeli ve işini sürekli büyütebilmelidir. Seçeceğiniz kişi online eğitimler veriyor mu? Sosyal medyayı iyi kullanıyor ve ekiplerine öğretiyor mu? bunlara dikkat edin.
 • Motivasyonu yüksek olmalı
  Her koşulda bir sponsorun motivasyonu yüksek olmalı. Liderin motivasyonu düşerse tüm ekibin motivasyonu düşer. O nedenle enerjisi pozitif insanları tercih edin.
 • Ekibine değer katabilmeli
  Ekibinde insanların gelişiminde faydalı olmalı ve onlara kişisel gelişimlerinde ve finansal başarılarında yol gösterip değer katabilmelidir.
Ben Züleyha Avcı Yanatma
11 yıllık Network Marketing sektörü deneyimimle sizlere FARMASİ firmasında rehberlik etmeye hazırım. Siz de benimle bu sektörde hayal ettiğiniz gelirlere ulaşmak ve hakettiğiniz başarıları elde etmek için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Lolasyon Bağımsız Sıfır Risk ve Sıfır Sermaye İle Kadın Girişimci Olmak İçin Bana Ulaşın!

İşimizin tüm detaylarını size anlatıyorum.

İletişim

Farmasi Girişimcisi Ol